2008. május 21., szerda

Avalokitesvara homokmandala Budapesten



A Kogart és a Tibetet Segítő Társaság szervezésében újra Avalokitésvara homokmandalája készül Budapesten május 26 és június 3 között. A mandalát 3 gyütö szerzetes készíti. Az Andrássy út 108 alatti eseményt, annak ideje alatt egy thangka kiállítás kíséri. A kiállítás és a homokmandala készítése megtekinthető mindennap 10 és 19 óra között. Az eseménnyel kapcsolatos további információkat (többet, mint gondolnád) a Tibetet Segítő Társaság oldalán találsz. Az imamalom.hu pedig folyamatosan követi (élőképpel) a mandala készítését.

Tantra of Gyuto - Sacred Rituals of Tibet (az 1986-os dokumentumfilm 6 részre vágva a YouTube-on)
Homokmandala videók a YouTube-on

Guhjaszamádzsa homokmandala, Tűzraktér, 2006
Avalokitésvara homokmandala, Budapest Galéria, 1994


2008. május 18., vasárnap

Sak Yant Tattoo



Az az animista hiedelem, miszerint a test tetoválása megvéd a gonosz szellemektől, ellenkezni látszik a buddhista elvekkel. Délkelet-Ázsiában nem így gondolják. A théraváda buddhista tetoválást az a három sprituális sík ihlette, amik az ősi törzsi tetoválás sarokköveit formálták: szenvedés, állandóság és a vérveszteség (a vér, mint az élet forrása). Ez a misztikus hármas a tetoválást egy egyszerű művészeti formából egy lehetőséggé alakította át a hívők számára, hogy transzcendens kapcsolatot létesítsenek az istenekkel, mágikus hatalmakat és védelmet nyerjenek valamint transzba vagy látomásos állapotba jussanak.



A leggyakoribb buddhista tetoválás a sak yant vagy yantra, egy mantra fizikai megjelenítése. Magát a képet szentnek tekintik és lehet meditációnak vagy imának egy szimbóluma. Sok kép, mint például a tigris és a lótusz hindu eredetű. A szövegek mindig páli nyelvűek (Kambodzsában khmer is előfordulhat). A sak yant tetoválások vallásosak, sohasem diszítő jellegűek, néhány szerzetes láthatatlan tintával tetovál.



A sak yant a legrégibb thai templomokból indult. Régen minden szerzetest tetováltak. A tanítványoknak szerzetessé válásuk után az első teendőjük, hogy egy buddhista tetoválást készítessenek magukra egy – a buddhista út gyakorlása és buddhista előírások és rítusok betartása által bizonyos spirituális erőkkel áldott – mesterrel. Minden szerzetes tetoválása egyedi. Mestere választja ki a szent képet a szerzetes születési ideje és jele szerint. A motívumok sora a sárkányoktól és kígyóktól a leopárdokig, tigrisekig és sasokig terjed. Miután a minta ki lett választva, a mester kántálni kezdi a szent szövegeket és elkezdi a tetoválást a tanítvány hátán. Kántálás közben megáldja a tanítványt és a tetoválás az új szerzetes talizmánjává, a szent oltalom egy formájává válik.
Ma már számos külföldi készíttet ilyen mágikus, védelmező tetoválást thai mesterekkel, akik a világ legjobb buddhista tetoválóinak hírében állnak.

Sak Yant - Buddhist Temple Tattoos
The Tattooing Monks of Wat Bang Phro
Sak Yant videók a YouTube-on
Sak Yant fotók a Flickr-en
Sak Yant e-book screenshots

2008. május 17., szombat

Burmese Tattoo


Burmában minden piacon bele-bele botlottunk a helyi tetováló hagyomány különböző kellékeibe. Az eszközök mágikus fegyvernek hatnak, egy-egy mintakönyv, mintha grimoire volna. A mintakönyvek (parabaik) lapjai állatövi és mitológiai szimbólumokat (ezek főleg érdekes keveréklények), bűvösnégyzeteknek tűnő ábrákat, valamint buddhista szövegeket tartalmaz. Régen egy ilyen könyv papírja akár eperfából is készülhetett, amire a mintákat szteatittel rajzolták. Ma már a rajzokat ki is színezik. Ezeket a mintákat használják a monostorok képzett szerzetesei egy-egy tetováláskor. A tetováló tű akár egy méteres is lehet és rendszerint bronzból készül. A tű csúcsát vadzsra vagy egy nat alakja diszíti. Délkelet-Ázsiában, és főleg Burmában a tetoválás egy, a tulajdonosát védelmező talizmán, ami ha kell, a csatában a kellő bátorságot is biztosítja, és persze látványos diszítés. A hagyomány töretlennek tűnik, de a mai fiatalság számára az esztétikum talán fontosabb, mint holmi természetfeletti oltalom.

Az első két kép a Sak Yant Foundation egyik Facebook albumából van, a többi a Tribal Trappings oldaláról származik.

parabaik 1
parabaik 2
tetováló tű 1
tetováló tű 2
19th century Burmese Tattoo Book
Tatouage birman, médecine et chamanisme
Tattoo designs from 1800AD Burma

2008. május 11., vasárnap

The Horse Thief



A Lótolvaj (The horse thief / Dao ma zei) egy igazi gyöngyszem. Amikor még csak pár részletet láttam belőle, alig akartam hinni a szememnek és már rögtön borítékolható is volt, hogy imádni fogom ezt a filmet. És valóban. Lassú, erős jelenetek, kevés dialógus, egyszerű, de erőteljes, jól elmesélt történet és mindez egy 1986-os Tibetben játszódó kínai filmben, aminek egy cseppet sem hátránya, hogy hosszának úgy negyedét különböző tibeti szertartások teszik ki: égbe temetés, Cham tánc, és továbbiak. Martin Scorsese a kilencvenes években a legnagyobb kedvencei közt említi Tian Zhuangzhuang filmjét.



Norbu és Dolma kisfiúkkal, Tashival élnek egy Kham tartománybéli törzsben a múlt század húszas éveiben. Norbu útonálló és egy ízben még a monostornak szánt kegytárgyakat is elrabolja, amiket alig megmagyarázható módon egyetlen, fiának szánt tárgyon kívül maga ad oda a monostornak. Tette után a családot száműzik a törzsből, Tashi belázasodik, majd meghal. Norbu megbánta bűneit és vezekel. Új fiúk születése után egyenes, becsületes utat jár. Télen az elszigetelt, éhező család helyzete kilátástalan. Felesége és gyermeke életének megmentéséért Norbu újra lopásra kényszerül.